Kwatera Himlera

Polowa kwatera reichsführera* Heinricha Himmlera, „Hochwald” (wysoki las), w lesie okalającym Pozezdrze (Possesern), na trasie Węgorzewo - Giżycko, ok. 32 km na północ od ośrodka i portu jachtowego Wieczorek to kolejna atrakcja turystyczna, którą niewątpliwie należy zobaczyć wypoczywając na Mazurach.

Jak prawie wszystkie niemieckie kwatery rozmieszczone na terenie Polski budowała ją, specjalnie do tego powołana w nazistowskich Niemczech, organizacja TODT, (niem. Organisation Todt, OT). Miała ona właśnie za podstawowe zadanie projektowanie i nadzorowanie budowy obiektów wojskowych.

W kwaterze zlokalizowano pięć schronów przeciwlotniczych, których ściany i sklepienie to dwumetrowej grubości żelbeton. Pod koniec wojny, w związku ze zwiększeniem skuteczności alianckich bomb i pocisków artyleryjskich jeszcze dodatkowo wzmocnione je żelbetonowym płaszczem również dwumetrowej grubości.

„Czarny Szaniec”, pod taką nazwą kwatera była najbardziej znana, miał znakomite podziemne połączenia telefoniczne ze wszystkimi innymi obiektami obronnymi. Otoczony był zasiekami z drutu kolczastego i polem minowym. Ponadto stale czuwał nad jego bezpieczeństwem batalion policji.

Centralna część to dodatkowo wzmocnione pomieszczenia, w których przebywał Himmler i najwyżsi rangą dowódcy.

------------------

*Reichsführer - najwyższy stopień w całej SS (stopień ten w Wehrmachcie odpowiadał stopniowi marszałka rzeszy). Stopień ten był także najwyższym stopniem policji III Rzeszy.

Henrich Himmler w Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Himmler