Twierdza Boyen

Będąc gościem naszego ośrodka agroturystycznego i portu jachtowego Wieczorek obowiązkiem (każdego prawdziwego turysty) jest pojechać, popłynąć do Giżycka i zobaczyć jedną z ciekawszych atrakcji tego miasta - twierdzę Boyen. Stanowiła bastion obronny, który nigdy nie został zdobyty, choć podczas pierwszej wojny światowej światowej zaciekle szturmowali ją Rosjanie.

Twierdza Boyen (feste Boyen) w Giżycku została wybudowana z inicjatywy króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV, w latach 1844-1856 Funkcjonowała w ogromnym systemie umocnień, była jego kluczowym elementem. Jej zadaniem była obrona państwa pruskiego od strony wschodniej.

Położona w przesmyku między jeziorami  Kisajno i Niegocin. Zajmowała blisko 100 ha powierzchni.

Składała się sześciu bastionów. Trzy otrzymały nazwy od imion feldmarszałka pruskiego, von Boyena - Leopold, Ludwik i Herman, a trzy pozostałe - Recht (Prawo), Schwert (Miecz), Licht (Światło) od jego rodowego zawołania.

Twierdza Boyen w Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Boyen

Dzisiaj ten wspaniały, zabytkowy obiekt jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach. Stanowi doskonałe miejsce dla wielu grup rekonstrukcji historycznych - najczęściej z okresu I Wony Światowej.

Oficjalna strona Twierdzy Boyen - http://www.boyen.gizycko.pl/