Zamek krzyżacki w Giżycku

Średniowieczny zamek (XIV w.) będący niegdyś siedzibą krzyżackiego komornika, jest najcenniejszym zabytkiem Giżycka.

Otoczony ze wszystkich stron wodą, wznosi się w przesmyku jezior Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego, na tzw. Wyspie Giżyckej, przy ulicy Stanisława Moniuszki. Droga do niego prowadzi przez słynny, zabytkowy most obrotowy. Aktualnie mieści się w nim hotel St. Bruno.

Pierwotnie był to zamek drewniany. W roku 1368 został zdobyty i spalony przez Litwinów, pod wodzą wielkiego księcia litewskiego, Kiejstuta.

Na jego zgliszczach, w latach 1377-1399, Krzyżacy zbudowali nowy, kamienny zamek w stylu gotyckim. Był siedzibą krzyżackiego prokuratora.

W roku 1455, podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) między zakonem krzyżackim a Polską, został ponownie spalony. I ponownie też został odbudowany.

W roku 1614 został gruntownie przebudowany do stylu renesansowego.

Częściowo rozebrany w połowie XIX wieku. Zachowało się jedno skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych.

Obecnym właścicielem zamku jest Spółka "Zamek Giżycki", inwestor budowy czterogwiazdkowego  hotelu wraz z zapleczem gastronomicznym, nowoczesnym  centrum konferencyjnym oraz zespołem rekreacyjnym i centrum SPA, jedynym tego typu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.