Jezioro Wojnowo

Port Jachtowy i agroturystyczny obiekt letniskowy Wieczorek położony jest nad Jez. Wojnowo, 10 km na południe od Giżycka, w Krainie Wielkich Jezior. Cały akwen objęty jest strefą ciszy. Dzięki temu każdy może ujrzeć i podziwiać w ciszy i spokoju kawałek prawdziwych, czystych Mazur bez nadmiernego, ludzkiego zgiełku i dudnienia silników łodzi motorowych.

Jest to jezioro rynnowe powstałe w zagłębieniu wyżłobionym przez przez lód i/lub erozyjne działalnie rzeki płynącej, pod ciśnieniem, pod lądolodem lub lodowcem (inne takie jeziora to, np. Raduńskie, Jeziorak, Tałty, Bełdany, Nidzkie). Dzisiaj ma ono wymiary: długość 4,5 km, szerokość ok. 600 m, głębokość 14,2 m, powierzchnia 176 ha.

Woda jest bardzo czysta - żyją tu raki. Prawdopodobnie wszystkie cztery gatunki występujące w Polsce; szlachetny, błotny i amerykańskie - pręgowany i sygnałowy. Raki to barometr czystości wód.

Występujące gatunki ryb to leszcz, lin, płoć, krąp, wzdręga, ukleja, szczupak, sandacz, okoń, węgorz, jazgarz, sielawa, stynka.

Od południa Jezioro Wojnowo łączy się Głaźną Strugą z jeziorem Buwełno, a od północy przez jeziora Niałk Mały i Duży z jeziorem Niegocin. Od wschodu uchodzi do jeziora Wojnowo rzeka Staświnka. Na zachodnim brzegu położona jest wieś Kleszczewo (Ośrodek agroturystyczny i Port jachtowy Wieczorek), a na północnym Ruda, od strony wschodniej rozciąga się wieś Staświny.

Poprzez jezioro Wojnowo przebiegai szlak kajakowy, żeglowny również dla małych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską"; prowadzi do Jeziora Śniardwy, jednak między jeziorami Buwełno i Tyrkło konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Ze względu na obowiązującą strefę ciszy jezioro jest stosunkowo mało popularne wśród żeglarzy. Dla wielu jednak jest to niezaprzeczalny atut - cisza, spokój, czyste brzegi.