Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierze Giżyckie jest to środkowa, najniżej połozona część Pojezierza Mazurskiego (115-120 m n.p.m.), między Węgorzewem na północy, a Piszem i Rucianem na południu.

Jeziora zajmują około 310 km kwadratowych powierzchni co stanowi 30% powierzchni wodnej całego Pojezierza Mazurskiego.

Największe i najbardziej znane jeziora to oczywiście Śniardwy i Mamry.

W południowej części rozciąga się Puszcza Piska.

Główne miasta turystycznych szlaków wodnych to Węgorzewo, Giżycko, Ryn, Orzysz, Mikołajki i Pisz.

 

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich głównie biegnie z północy na południe. Posiada jednak wiele odgałęzień i przecina się z innymi, mniejszymi szlakami, także kajakowymi.

Żegluga szlakiem rozpoczyna się na jeziorze Wiartel. Biegnie zasadniczo w kierunku północnym poprzez jeziora Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Szymon, Jagodne, Boczne, Niegocin, Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry. Szlak kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku wynosi 111 km.

Z ośrodkiem agroturystycznym i portem jachtowym Wieczorek, na jeziorze Wojnowo, łączy się z jeziora Niegocin przez jezioro Niałk.

Szlak WJM to z całą pewnością najpiękniejszy szlak w Polsce i w Europie. Takim ogromnym pojezierzem, pozwalającym na uprawianie wszelkich rodzajów turystyki wodnej, a jednocześnie tak urozmaiconym krajobrazowo i przyrodniczo, nie może pochwalić się żaden kraj w Europie. Znajdujemy tu połączone ze sobą jeziora o różnym charakterze - szeroko rozlane Śniardwy, Mamry, Niegocin, połączone z wąskimi rynnami jezior takich jak Nidzkie, Bełdany czy Tałty.

Ze względu na dużą ilość jezior, na których panuje olbrzymi ruch jest to szlak trudny, raczej dla zaawansowanych, natomiast właściwie nieuciążliwy. Na brzegach jest duża ilość dobrych miejsc biwakowych. Na przebycie szlaku trzeba przeznaczyć 7-10 dni.