Na Mazurach

Bardzo dobre położenie naszego ośrodka i stanicy żeglarskiej, pomiędzy Mikołajkami a Giżyckiem, stanowi znakomitą bazę wypadową na zwiedzanie dużej ilości ciekawych miejsc, zabytków, bunkrów, widoków itp. gęsto rozrzuconych w okolicy. Mazury słyną z mnogości takich miejsc.

Szlak na Południe Mazur.

Kanały - Kula, Szymoński, Mioduński, Lelecki, Tałcki - jesteśmy na jeziorze Tałty.

Ryn - Zamek pokrzyżacki, którego pierwszym komturem był późniejszy wielki mistrz krzyżacki Konrad Wallenrod. Prawa miejskie otrzymał w 1723 roku.

Mikołajaki - Prawa miejskie w 1726 roku. Mikołajki to jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Mazurach.

Ruciane - Nida ze względu na atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior Guzianka Wielka i Nidzkie jest miejscowością, która odgrywa znaczącą rolę w obsłudze ruchu turystycznego. Puszcza Piska jest najpiękniejszym kompleksem leśnym na Mazurach i w Polsce.

Pranie - Leśniczówka na jeziorem Nidzkim. Znajduje się w niej punkt muzealny - izba pamiątek po Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim. Tutaj, na Mazurach właśnie, napisał liczne utwory poetyckie.

Szlak na północ Mazur:

Kleszczewo - na zachodnim brzegu jeziora Wojnowo. Przywilej lokacyjny otrzymało w 1572 roku.

Giżycko - wodniacka stolica Polski. Najcenniejszym zabytkiem Giżycka jest średniowieczny Zamek Giżycko. Kolejną z atrakcji jest jedyny most obrotowy w Polsce. Warto obejrzeć twierdzę Boyen wzniesioną przez władze pruskie w latach 1844 - 1856 Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.

Sztynort - miejscowość położona półwyspie pomiędzy trzema jeziorami: Sztynorckim, Dargin i Kirsajty, powstała w początkach XIV wieku. Warto zwiedzić pałac rodu Lehndorff z XVI wieku.

Jezioro Dobskie - zajmuje południowo-zachodnią część zespołu jeziora Mamry. Na jeziorze wyspy: Wyspa Kormoranów (Wysoki Ostrów) stanowiąca miejsce lęgowe kormorana i czapli, Wyspa Gilma kryjąca kiedyś w swoich granicach grodzisko Galindów i święty gaj, miejsce gdzie przeprowadzano pogańskie rytuały i oddawano cześć bożkom (gdy Krzyżacy zajęli Prusy, na ruinach grodziska wznieśli niewielki zamek), Lipka, Gilma i Ilmy Wielkie, Wyspa Heleny i kilka bezimiennych wysepek.

Węgorzewo - prawa miejskie w 1571 roku. Pokrzyżacki, gotycki zamek z XIV wieku, fragmenty murów miejskich z dwoma basztami. Kościół Świętego Jerzego z XIV wieku, typu obronnego. Przed wojną nazywane było "Bramą do Mazur", gdyż stąd żeglarze wyruszają w rejs po szlaku, który przez jeziora i kanały prowadzi aż do Rucianego - Nidy czy Pisza. Około 10 km od Węgorzewa znajduje się kwatera OKH Mamerki.

Mamerki - w latach 1941-1944 były samowystarczalnym "miastem", chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Jest to potężny kompleks dobrze zachowanych bunkrów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały opuszczone bez walki przez Wehrmacht w styczniu 1945 roku.

Ponadto, poza szlakiem:

Zerwany most w Grądach Kruklaneckich;

Kwatera Hitlera -"Wilczy Szaniec" w Gierłoży;

Kwatera Himlera w Pozezdrzu;

Puszcza Borecka - siedlisko żubrów.