Kwatera OKH Mamerki

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych „Mauerwald”, po niemiecku Oberkommando des Heeres, w skrócie OKH. Znajduje się ok. 10 km na zachód od Węgorzewa i około 18 km od Wilczego Szańca.

Kwatera spełniała najwyższe wymagania techniczne i obronne. Przebywało w niej 40 generałów oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wermachtu Jest to najlepiej zachowany zespół bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Cała powierzchnia kwatery wynosiła około 250 ha.

W latach 1940-1944 znajdowało około 250 obiektów, w tym 30 żelbetowych bunkrów, które przetrwały w bardzo dobrym stanie do dzisiaj. Jeden z bunkrów, zwany „gigantem” jest bardzo podobny do tego, w którym w czasie wojny mieszkał Adolf Hitler.

Komendantem kwatery był gen. Walter von Gündel. Na terenie kwatery był dworzec kolejowy, a ulice miały swoje nazwy. Komunikację ze światem zewnętrznym zapewniał transport kolejowy (pociągi kurierskie codziennie docierały tu z Berlina poprzez Wilczy Szaniec) oraz lotniczy. Generałowie korzystali z samolotów startujących z Lotniska Wilamowo.

Więcej można przeczytać tutaj - Wikipedia (OKH Mamerki).

Także tutaj - www.mamerki.com